кремль знову говорить про “удари по ЗАЕС”: Аналітики ISW бачать ознаки підготовки до ескалації

Росія вдруге за останні два дні звинуватила Україну в атаці на Запорізьку АЕС. Інститут вивчення війни (ІВВ) припускає, що такі заяви можуть бути пов’язані з підготовкою інформаційної бази для нових обстрілів українських міст.

Це обговорюється в наступному розділі звіти Аналітики ISW, повідомляє Рубрика.

30 і 31 травня окупаційна адміністрація Запорізької АЕС повідомила про два нібито українські напади на територію АЕС. За її словами, машинний зал шостого енергоблоку постраждав 30 травня, а наступного дня – транспортний цех.

Водночас у МЗС України та Південних військах обидва звинувачення відкинули. На цьому наголосили в МЗС Росія систематично поширює подібні заяви напередодні засідання Ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

31 травня представники МАГАТЕ, які перебувають на станції, підтверджено наявність пошкоджень машинного відділення. За їхньою оцінкою, характер руйнувань відповідає наслідкам удару безпілотника. Під час огляду території група виявила:

  • пошкодження металевого люка, розташованого на кілька поверхів вище в будівлі,
  • а також кілька уламків і обгорілих залишків оптоволоконного кабелю на землі.

Група також змогла підтвердити це за допомогою вимірювального обладнання рівень радіації на об’єкті залишається в межах норми.

Про це заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі страйк 30 травня був серйозним інцидентомщо поставило під загрозу ключові принципи ядерної безпеки, йдеться у повідомленні.

Водночас агентство не встановив, український чи російський цей дрон.

В Інституті вивчення війни зазначають, що Кремль систематично використовує звинувачення в нібито “українських ударах” по Запорізькій АЕС та інших цивільних об’єктах. На думку аналітиків, такі інформаційні кампанії мета:

  • щоб виправдати подальшу ескалацію з боку Росії,
  • обґрунтувати масштабні удари на території України.

ISW припускає, що найближчим часом Росія може використати повідомлення про такі “атаки” як привід для нової масованої атаки. Про таку загрозу 29 і 30 травня попереджав президент України Володимир Зеленський.

На тлі цих заяв на інформацію про нібито атаку на Запорізьку АЕС відреагував і заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв. Він заявив, що у разі знищення станції Росія завдасть удару “симетрично”. на українських чи натовських АЕС.

Нагадаємо, напередодні гендиректор “Росатома” Олексій Ліхачов заявивщо вдень 30 травня український безпілотник атакував будівлю машинного залу енергоблоку №6 ЗАЕС. З березня 2022 року електростанція перебуває під російською окупацією.

IN Сили оборони Україна заперечує ці звинувачення та заявили, що вони не нападали на ЗАЕС, бо діють виключно в рамках норм міжнародного гуманітарного права, на відміну від російської армії, яка перетворила «цивільний ядерний об’єкт на елемент військової інфраструктури».

Крім того, у МЗС України заявили про провокації Росії щодо атаки безпілотників на Запорізьку АЕС відбуваються напередодні засідання Ради керуючих МАГАТЕ, яке відбудеться в червні.

Слід додати, що ЗПП з 4 березня перебуває під російською окупацією у 2022 р. Вони знаходяться на території атомної станції Російська армія та військова техніка. Загарбники нехтують безпекою найбільшої в Європі атомної електростанції, часто станція знаходиться на межі знеструмлення. Крім того, відомо, що росіяни замінували частину території ЗАЕС.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *