До 15 вересня на платформі метро -станції “Ярослав Мудрі” в Харвові експосує відтворену мозаїку “Боривітер” – один з найвідоміших творів українського мистецтва та шістдесятих Алла Горскай.
Оригінал був створений у 1967 році монументальними художниками: Алла Горська, Віктор Заретський, Галіна Зубченко, Борис Плаксіус, Григорій Прісодко, Васіл Прахнін та Наджда Свіліхна. Панель прикрасила стіну Донецького університету (пізніше в Маріуполі) і стала пам’ятником українського монументального мистецтва відлиги.
У 2022 році мозаїка була значно пошкоджена внаслідок вторгнення російської, і тепер її доля залишається невідомою.
Репродукція Boryvitra стала можливою завдяки командній роботі з 15 монументальних художників та дослідників художньої асоціації “Грурка”. До творіння приєдналися Анастасія Леліук, Тетяна Тадай, Інга Леві, Ольга Чікало, Аля Сагал, Тамара Турліун, Пауліна Пікурова, Махім, Тетяна Бакум, Андрій Фішер, Анна Крут. Команда Алла Горської Олени Заретська та керівника культури Насті Ішенко очолили онук Аллаа Гранк. Консультантами були мистецтвознавець Васіл Сівак, дослідник Валері Радженко, історик мистецтва Олександр Богомаз.
Для відтворення оригіналу було зібрано понад 700 кілограмів матеріалів: смолта, плитка необхідних кольорів, металевих деталей і навіть алюмінієвих ложок – ці матеріали використовувались у 1967 році.
Після впливу Харків, панель переїде до Київ, де вона увійде на інтерактивну виставку України WOW на Центральному вокзалі.
