Заяви про фінансову катастрофу України – робота на російську IPSO – Андрій Новак

— Україні справді загрожує фінансова катастрофа найближчими місяцями?

Сьогодні ті голоси, які лунають про те, що Україні загрожує фінансова катастрофа і що через кілька місяців не залишиться грошей на оборону та соціальні виплати, не можна вважати черговим російським ІПСО. Тобто це залякування українського населення та створення негативної внутрішньої ситуації в Україні. Адже факти говорять про протилежне. Адже щодо 90 мільярдів від ЄС це рішення було прийнято ще в грудні минулого року. ЄС лише шукає технічні можливості для реалізації цього рішення. А саме юридична формула та фінансова процедура: як, коли, на яких етапах і в яких обсягах надавати ці кошти Україні. Адже ці 90 мільярдів євро для України розраховані на 2 роки, зокрема на 2026−2027 роки. Так, є особлива позиція Угорщини, іноді Словаччини, які намагаються блокувати або відкладати будь-які рішення, чи то на користь України, чи санкції проти РФ. Одним словом, робити все, щоб нашкодити Україні, а не РФ. Однак практика всіх попередніх подібних рішень Угорщини та Словаччини показує, що всі ці перешкоди в ЄС завжди успішно долалися. Так буде і цього разу. Тому ризику, що Україна не отримає ці гроші, немає. Питання лише в тому, коли, в яких етапах і обсягах.

— Тобто трагедії немає? Але урядовці кажуть, якщо не підпишуть угоду з МВФ і не підвищать податки, коштів у бюджеті не буде

Щодо співпраці з Міжнародним валютним фондом, то я вже тисячу разів казав, що МВФ є фінансовою установою, яка керується політичними рішеннями. Сьогодні є політичне рішення підтримати Україну в її складній ситуації з війною, яку Російська Федерація розв’язала проти України. Тоді вступають у дію фінансові та юридичні процедури. Зокрема, МВФ дивиться на державний бюджет будь-якої країни, тобто на його дефіцит. І якщо державний бюджет знаходиться в межах безпечного рівня, а це 3, максимум 3,5% ВВП, то МВФ працює з такою країною. І якщо дефіцит перевищує цю безпечну норму, то МВФ рекомендує з цим дефіцитом щось робити і якось його зменшувати. А як країна це зробить, залежить від неї.

Якщо всі наші уряди сліпо не бачать 4 найбільші корупційні схеми, через які сьогодні бюджет країни втрачає до 1 трильйона гривень, а лише бачать, як додатково обкласти ФОПІ та громадян, то це проблема країни, а не МВФ. Адже МВФ гроші дає, а не забирає. Тому як вивести дефіцит бюджету на безпечний рівень – це справа уряду кожної країни. МВФ не має права визначати експорт колод, як не має права експортувати огірки чи капусту. Ще раз наголошую, МВФ дивиться тільки на дефіцит бюджету і просить його зменшити. Проте мова йшла про мирний час. Зараз в Україні не спокійний час. Це всі розуміють. Тому співпраця з Україною ведеться не на основі принципів та економічних показників мирного часу, а на умовах воєнного часу. Тому ніхто навіть теоретично не може вимагати від нас дефіциту бюджету в розмірі 3% від ВВП країни. Адже дефіцит бюджету через війну з РФ в рази більший.

Розуміючи це, МВФ вирішив підтримати Україну у вигляді нової програми на 8,1 мільярда доларів. Також фонд просить Україну, якщо це можливо, скоротити дефіцит бюджету. А це можна зробити за рахунок збільшення доходів і скорочення витрат.

— Чи може Україна скоротити бюджетні витрати?

Ні, адже 50% видатків нашого бюджету – це видатки на оборону. Тому єдиний варіант, який залишається, це збільшення доходів. І це питання до уряду. Тому ще раз наголошую: якщо влада не бачить ті 4 корупційні схеми, про які я постійно говорю, а бачить, як оподаткувати громадян і власників бізнесу, то це проблема не МВФ, а уряду України. Однак і ЄС, і МВФ вирішили підтримати Україну, тому ми отримаємо гроші.

— Тобто фінансової трагедії, про яку кричить уряд і нардеп від «Слуги народу» Д.Гетманцев, не буде?

Немає жодних підстав говорити про фінансову катастрофу, про яку говорять деякі чиновники. Це не що інше, як робота на російську IPSO. І це стосується Гетманцева, яким має займатися СБУ. Адже схожі заяви в стилі «все пропало» я чую від нього та інших чиновників близько трьох років. Систематично, щоквартально, щороку Гетманцев робить заяви про те, що буде фінансова катастрофа і кінець України. А під час війни це працює на ворога, підбурюючи українське суспільство, наводячи на нього страх. Тобто припинити війну на будь-яких умовах, тому що у нас фінансова катастрофа. Хоча об’єктивних підстав говорити про це немає.

– Чому ти так думаєш?

Я наведу дві лінії доказів. По-перше, ви чули, що в Україні не здійснюються виплати в бюджет? Зокрема, пенсії чи зарплати не виплачуються? Або є суб’єкти господарювання, які не отримають кошти за державним тендером? Ні, немає. А це означає, що державний бюджет виконується за кожною статтею видатків щодня, за винятком деяких технічних затримок.

Другий напрямок. І чи можна говорити про фінансову катастрофу в Україні, коли Нацбанк зараз має рекордні золотовалютні резерви у 55 мільярдів доларів? Для порівняння, у найкращі мирні роки НБУ мав максимум 21-22 мільярди доларів резервів. То чи це свідчить про фінансову катастрофу в Україні? Адже, з одного боку, державний бюджет виконується в повному обсязі за всіма статтями видатків, а з іншого боку, Національний банк має величезні золотовалютні резерви, які більш ніж у 2 рази перевищують найбільші резерви НБУ в мирний час.

Ось докази заяв чиновників у стилі російського IPSO про фінансову катастрофу в Україні.

— Тож українцям не варто панікувати?

Паніку можна порадити тільки тим, хто розганяє цю інформацію в стилі російського IPSO. Можливо, незабаром до них постукає СБУ.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *