Як це вплине на українців, запитав експерт із соціальних питань Андрій Павловський.
— Що стоїть за законопроектом про ратифікацію кредиту ЄС на 90 млрд євро для України?
Наші чиновники та урядовці завжди посилаються на вимоги МВС. Зокрема, щодо меморандуму. Але чомусь замовчують, що меморандум пише українська сторона. Це наші чиновники пишуть пропозиції щодо збалансування бюджету. Зокрема, щоб витрати і доходи були порівнювані. І МВФ з цим уже погоджується чи ні. Як правило, МВФ вважає оподаткування країни внутрішньою справою. І наші чиновники не можуть придумати нічого кращого, як піти примітивним шляхом і підвищити податки для населення і записати це в меморандум. Тобто треба розуміти, що цей меморандум був створений саме з ініціативи наших чиновників. І щоб зняти з себе відповідальність, починають говорити, що це нав’язано міжнародними партнерами. Зокрема, що це вимоги МВФ. Хоча насправді вони самі це пропонували.
— Навіщо українцям підвищувати податки?
Це давня мрія нардепа від «Слуги народу» Данила Гетманцева, який з 2019 року намагається внести до парламенту законопроєкт про підвищення податків. А зараз це стало ініціативою уряду. Так само з оподаткуванням дешевих посилок, які дешевші за 150 доларів, і з оподаткуванням цифрових платформ. Ми розуміємо, що ця ініціатива спрямована на більшість малозабезпечених верств населення України. Адже заможні люди не купують товари на цифрових майданчиках. Купують товари в дорогих бутіках. Тобто ця ініціатива оподаткування посилок і цифрових платформ вдарить насамперед по малозабезпеченим громадянам і середньому класу. Людей хочуть змусити купувати речі в дорогих магазинах, які будуть на 50-100% дорожчі, ніж на цифрових майданчиках або посилками.
— Тобто хочуть змусити українців ходити в торгові центри, а не купувати речі онлайн?
Таким чином, торгові мережі відомих одіозних олігархів, наближених до влади, хочуть змусити українців купувати речі в торгових центрах, а не онлайн. Через війну та важку економічну кризу купівельна спроможність українців різко впала. Тому хочуть ввести податки на зубожіле населення, щоб не впали прибутки олігархів. Це головна мета посилення податкового тиску та навантаження. Адже олігархи звикли отримувати надприбутки. А коли вони почали зменшуватися, олігархи та влада не думали про те, як збільшити доходи населення. Вони думають, як посилити податковий тиск на людей. Зокрема, щоб рівень їхніх доходів не зменшувався. Це головна мета. День тому Рада відхилила законопроєкт про оподаткування дешевих посилок. А тепер знову хочуть розкрутити. Мабуть, для цього «Слуги народу» зібралися у фракцію. Зокрема, змусити народних депутатів голосувати за антисоціальні та антинародні ініціативи та закони.
— Чому уряд планує реформувати ФОП 3 групи?
Чиновники посилаються на об’єктивні обставини. Адже деякі торговельні мережі зловживають фрагментацією бізнесу. Зокрема, на ФОПі оформляється ряд правочинів, але фактично це їхні працівники. Проте це стосується основної маси ФОПів. Дійсно потрібно оптимізувати оподаткування, щоб не було зловживань. Створіть, за яких умов та операцій ФОП 3 групи можна нараховувати, а за яких – ні. Таким чином, не збільшуючи оподаткування і не знімаючи спрощену систему оподаткування, вирішити питання. І так виходить, що чиновники хочуть придушити всіх ФОПів 3 групи, навіть якщо вони надають послуги. Просто без розбору, щоб не створювали конкуренції великому капіталу. В ідеалі олігархи повинні мати в Україні тільки великий капітал і найману працю. Зокрема, щоб не було малого та середнього бізнесу. Це головна мета підвищення податків.
— А як Україні без малого та середнього бізнесу. Це джерело життя економіки
В європейських країнах майже 80% створеного в країні робить малий і середній бізнес. Це означає, що Україна йде не європейським шляхом, а навпаки. Ми придушуємо малий і середній бізнес. Це російський шлях, де є державні монополії та наближені олігархи, яким Путін дозволяє робити великий бізнес. А росіяни фактично вбили середній і малий бізнес. Зараз до такого прикладу намагаються змусити Україну рухатися.
Сподіваюся, що цього разу у депутатів вистачить здорового глузду не приймати ці закони і не підвищувати податки.
